Hradiště u Nuzic                                               

 

Pojďte s námi na další hradiště v okolí Týna nad Vltavou. Tentokrát nad řekou Lužnice u ústí Židovy strouhy nedaleko od obce Nuzice.

 

Popis: Hradiště pochází ze střední doby bronzové a starší doby železné. Bylo obydlené snad i v ranném středověku. Ostrožnu, na které se rozprostíralo hradiště, svírají meandry Židovy strouhy a nachází se těsně před  soutokem Židovky s Lužnicí. Ostrožna je chráněna svahy strmě spadající do údolí Židovy strouhy, částečně i skalními stěnami, na severozápadě je ostrožna poškozena lomem. Plochá centrální část je přístupná od západu.  

 

na valu hradiště

pod hradištěm je divoká Židova strouha

     

Jak se tam dostaneme z Týna nad Vltavou:

Všední dny – autobusem (5-10 minut) v 16:45, 17:18 hod., zpět potom v 17:38 a 20:13 hod. z Nuzic.

V neděli - autobusem16:00, 16:40 a 17:19 hod., zpět potom v 18:57 hod. Autem nebo na kole do Nuzic (6 km), auto můžeme nechat na návsi. Z Nuzic se vydáme pěšky po silnici na Bechyň, 50 metrů za obcí odbočíme doleva po asfaltce, po 200 metrech s dáme po polní cestě vpravo okolo chat až ke zbytkům hradiště (cca 200 – 300 metrů). 

 

Turistická mapa zde (klikni).

 

GPS souřadnice: Loc: 49°16'40.242"N, 14°27'32.67"E

 

Výprava: Uskutečnila se 10. 4. 2008 a byla zajímavá především dobrodružnou cestou zpět z hradiště, kterou jsme si schválně prodloužili okruhem korytem Židovy strouhy. Tam na nás čekalo několik překážek. První - široký brod přes strouhu ovšem s vysokou hladinou vody. Druhá – brod přes potok a výstup z vody po dvou kládách na břeh. Třetí – přechod po kládě přes hladinu potoka. Ten se stal osudným Hance Ťupové a Martině Bártové, které do potoka spadly. A poslední překážka - dvojitý brod, kdy jsme nejprve museli přejít přes kládu na malý ostrůvek a poté se nechat z další klády vytáhnout na vysoký břeh. Úlohy vytahování se zhostil Jan Pejchal a Tomáš Jára. A i tentokrát byly malé oběti. Nejprve do potoka šlápla Eliška Horká a poté i Robert Valenza, Nakonec jsme všichni měli velkou radost z toho, že jsme všechny tyto mnohdy nelehké překážky zvládli a ani nám moc nevadilo, že jsme měli mokro v botách a špinavé oblečení. Bylo to báječné zpestření v romantické části Židovy strouhy, které rozhodně doporučujeme k následování.

 

 

Česky Deutsch

Vyhledat v textu

24. 9. Jaromír

Zítra: Zlata

 Velice děkujeme Nadaci ČEZ za podpoření projektu "Anežka jde do školky".

 logo - Nadace ČEZ.jpeg

 

Naše velké poděkování patří městu Týn nad Vltavou

img.obrazky.cz.jpgza finanční podporu.

 

Zároveň děkujeme

Logo - Temelín.jpg

V rámci projektu Oranžový rok 2016 jsme pro Vás připravili slavnostní otevření nových prostor Obchůdku u sv. Anežky (původní Dobromysl)

 

Dejte nám palec nahoru také na Facebooku

 

I naše nová dílna MERINO se prezentuje na Facebooku.

Podívejte se ZDE

Návštěvnost stránek

450674
TOPlist
foot