Slovanské hradiště v Litoradlicích                  

 

Nabízíme vám velmi zajímavý tip na výlet ke zbytkům hradiště u Litoradlic.

 

Popis: První hradiště zde vyrostlo již na sklonku starší doby železné v období halštatskolaténském asi 6.století před n.l. Ke znovuosídlení došlo Slovany v 8. nebo 9. století n.l. Zbytky hradiště se nedají přehlédnout. V terénu jsou jasně patrné valy i s příkopem, které se stáčí do kruhu. Uvnitř kruhu  se rozprostírá rovina zarostlá hustým mladým smrkovým lesem, který je téměř neprůchodný. V okolí valu rostou krásné duby. Jihovýchodní a severní strana hradiště je chráněna prudkým srázem k řece Vltavě a k potoku Hradní strouha. 

 

skupina poznávačů z Anežky nádherná únorová zákoutí

 

přírodní scenérie k hradišti musíte šplhat do srázu tyčí se nad potokem a Vltavou

 

Jak se tam dostaneme:

O víkendu nejlépe autem do Litoradlic (autobus nejede).

Bus z Týna nad Vltavou (jen ve všední dny): 14:50 hod., zpět z Litoradlic 17:49 hod. (30 min., 19,- Kč). 

Bus z Českých Budějovic (jen ve všední dny): 12:20 hod., zpět z Litoradlic 15:20 hod. (50 min.).

Z Litoradlic po červené turistické značce. 1,5 km za Litoradlicemi po silnici vedoucí do Purkarce (Jeznice) odbočíme doleva na zpevněnou cestu lesem (pozor – červená turistická trasa odbočuje na druhou stranu doprava), která nás po 600 m přivede ke křižovatce ve tvaru „V“ . Na ní odbočíme vlevo  a lesní cesta vyježděná těžařskými stroji nás dovede přímo k cíli.

Turistická mapa zde (klikni).

GPS souřadnice: Loc: 49°9'53.462"N, 14°26'55.228"E

 

Výprava – únor 2008: Jak jsem již psali, naše výprava k nalezení hradiště se uskutečnila nadvakrát. Poprvé jsme trochu bloudili, překonávali jsme spoustu nástrah přírody, jako je prudký svah, bláto, kaluže, potok … Největším problémem pro naši početnou výpravu bylo překonání „úzkého“ potoka, který se klikatil k řece Vltavě a následný výstup příkrého kopce. A musíme říci, že s tímto nelehkým úkolem se většina poutníků vypořádala s odvahou a navzájem si pomáhala. Bohužel jsme s ohledem na síly a čas skončili někde kousek od cíle. O týden později jsme se vydali již s větší jistotou a přesvědčením, že cíle dosáhneme. Pravda, chvíli jsme tápali a Petrovi zimou fialověly prsty, ale pozůstatky hradiště jsme konečně našli. Rozhodně jsme nebyli zklamáni. V okolí hradiště je krásná příroda a zajímavá lesní zákoutí. Dojem z nádherného téměř zapomenutého kraje kazily v době naší výpravy rozježděné blátivé cesty a sem tam nějaký nepořádek z naší civilizace. Avšak kdo tam ještě nebyl, doporučujeme. Teď už na rozdíl od nás víte kudy a kam. My jsme to měli opravdu náročné, což bylo poznat i z hodnocení Roberta: „Bylo to dobré, ale už  nemůžu.“

 

Česky Deutsch

Vyhledat v textu

23. 9. Berta

Zítra: Jaromír

 Velice děkujeme Nadaci ČEZ za podpoření projektu "Anežka jde do školky".

 logo - Nadace ČEZ.jpeg

 

Naše velké poděkování patří městu Týn nad Vltavou

img.obrazky.cz.jpgza finanční podporu.

 

Zároveň děkujeme

Logo - Temelín.jpg

V rámci projektu Oranžový rok 2016 jsme pro Vás připravili slavnostní otevření nových prostor Obchůdku u sv. Anežky (původní Dobromysl)

 

Dejte nám palec nahoru také na Facebooku

 

I naše nová dílna MERINO se prezentuje na Facebooku.

Podívejte se ZDE

Návštěvnost stránek

450497
TOPlist
foot