Projekt „PERT-HOLZ“                                                                 

Zuversicht – Tagesstätte Heidenreichstein

Sdružení „Zuversicht“ bylo založen v roce 1975 a jeho cílem je co možná nejkomplexnější podpora lidí s postižením. Za tímto účelem byl v obci Klein Pertholz založen stacionář. Bývalý statek nabízí jeho obyvatelům na rozdíl od pouhé „terapie pomocí různých aktivit“ smysluplnou a trvalou činnost. Stacionář je plně integrován do života obce a nabízí spolu s výsledky prací na dvoře a přilehlé zahradě také poskytnutí nejrůznějších služeb soukromníkům a podnikům.

 

         Divadelní skupina „TITS“

(Vedoucí: Andreas Krenner, pedagog, herec a režisér ochotnického divadla)

 

Před rokem se začala rozvíjet spolupráce mezi mnou, členem, režisérem a hercem ochotnického divadla v Heidenreichsteinu (www.laienbuehne.at) a sedmi spolupracovníky stacionáře, která se ukázala být přínosem pro obě strany. Tato spolupráce přináší dodnes radost všem zúčastněným a jak to vypadá, bude pokračovat i nadále.

 

Zmíněné divadlo v našem případě nesouvisí pouze s naučenými texty, kostýmy, rekvizitami a publikem. Spíš se jedná o získávání zkušeností se sebou samým, s partnerem, se skupinou a vůbec světem kolem nás.To podporuje celkový rozvoj účastníků a posiluje jejich sebedůvěru. Do zmíněné činnosti zapojí co nejvíce smyslů a naučené obsahy zprostředkovávají zábavnou formou. Účastníci se učí různými formami vyjádřit a ztvárnit své pocity a otevřít se druhým. Snahou je podporovat nejrůznější formy komunikace jako jsou jazyk, pohyb, doteky, mimika, hudba, tanec, rytmus, obrazy, barvy atd. Díky improvizaci v různých oblastech se účastníci bezprostředně učí sociálním dovednostem. Učí se také akceptovat a tolerovat ostatní. Tyto hodiny stimulují sociální chování, estetické vědomí, kreativitu a celistvý rozvoj osobnosti.

 

Rádi bych zde ještě stručně zmínil další aktivity, které byly realizovány  nejprve před malým, později i před větším publikem. Karel Immervoll spolupracuje s těmito mladými muži a ženami v oblasti hudby a já v oblasti divadla  a společně pracujeme na projektu s názvem „Pert-Holz“, koláži činností nás obou.

1)       Společné provozování hudby (rytmicky, s nástroji“)

2)       společné zpívání – (např.“TITS-Blues atd.)

3)       jednoduché, krátké hry jako například pohádka „Popelka“, vtipně pozměněná a zkrácená do pěti  minut

4)       projekt Pert-Holz-je ve fázi vzniku-koncept viz dále.

Projekt je obsažen v katalogu „musik aktuell 2007“.

Hudební skupina Zuversicht

(vedoucí: Karl.A.Immervoll, theolog a hudebník)

 

Každý člověk má v sobě alespoň dva rytmy. dvoudobý rytmus srdce a třídobý takt dechu.Kdo často vysedává v křesle před televizí nebo jezdí autem, snadno vyklouzne z rovnováhy, ztratí rytmus - dech ztěžkne a srdce zeslábne. Rytmus znamená život! Členové hudební skupiny Důvěra  zpívají, muzicírují a dbají na takt. Jako téměř žádná jinou činností tím vyrovnávají proměnlivé nároky na tělo a ducha. Tvůrčí přístup a prezentace závisí na koncentraci a logickém myšlení a také na intuici s vnitřním a vnějším ztvárněním. To může člověku pomoci najít svůj vlastní rytmus.

 

 

Projekt:   „Pert - Holz

 

10 hudebníku a ochotnických herců stacionáře v obci Klein Pertholz

Hudební vedení: Karl A.Immervoll

Dramatickopedagogické vedení: Andreas Krenner

 

1987 napsal John Cage sólovou skladbu pro klavír. O 20 let se skladby ujímá „Pert-Holz“, mění pohled na ni a dále ji rozvíjí. Z pauzy na začátku, která symbolizuje neschopnost promluvit o tom, co postižení vůbec znamená, se stává zvuk. Nelibozvučnost, symbolizující vyčlenění ze společenských aktivit, se mění v harmonii. Z absence rytmu nad tím, co asi přinese budoucnost, se stává jazz života.

 

Ve hře „Pert-Holz“ vystupují členové stacionáře ze stínu na světlo jeviště, muzicírují, nezapírají své hranice, ale vydávají se na cestu hledání pokladu svých schopností. „Pert-Holz“ se stává naším zrcadlem a zanechává stopy v našem srdci.

 

Hudbou Johna Cage prostupují dramatické asociace k tématu „ze stínu do světla“. Vidíme bytosti v maskách, lidi, vzniká rytmus a zase mizí, vznikají protiklady rovnost-nerovnost, mlčení-slova, vyčlenění-vztahy, masky padají, přichází radost a oslava-jazz života.…

 

 

Karl.A.Imervoll                                                                        

(02862/52 2 93                                                                     

)0676/82 66 88 178                                                             

3860 Heidenreichstein                                                           

betriebseelsorge.wald4tel@utanet.at                                     

www.bsowv.at.tf

 

Andreas Krenner

(02862/53 7 90

)0650/32 19 818

3860 Heidenreichstein

andreas.krenner@a1.net

 

 

 

Česky Deutsch

Vyhledat v textu

24. 10. Nina

Zítra: Beáta

 Velice děkujeme Nadaci ČEZ za podpoření projektu "Anežka jde do školky".

 logo - Nadace ČEZ.jpeg

 

Naše velké poděkování patří městu Týn nad Vltavou

img.obrazky.cz.jpgza finanční podporu.

 

Zároveň děkujeme

Logo - Temelín.jpg

V rámci projektu Oranžový rok 2016 jsme pro Vás připravili slavnostní otevření nových prostor Obchůdku u sv. Anežky (původní Dobromysl)

 

Dejte nám palec nahoru také na Facebooku

 

I naše nová dílna MERINO se prezentuje na Facebooku.

Podívejte se ZDE

Návštěvnost stránek

458336
TOPlist
foot