Drobné lidové stavby oživují krajinu

Jitka Růžičková

 

Bez ohledu na světový názor si lid v Jižních Čechách až do éry socialismu nenechal vzít svou víru v Boha. Naší historií prošla  doba náboženské reformace a poté zase tvrdé protireformace a rekatolizace, což tehdy těžce dolehlo na osudy jihočeských vsí a jejích obyvatel. Po první světové válce nastoupila novodobá vlažná zbožnost a vznikla československá církev, která u nás zapustila pevné kořeny. V ateistickém socialistickém státě se nestavěly další církevní budovy, stávající se však nechávaly stát a střídaly se s rudými kladivy a srpy. A po pádu socialismu, kdy kladiva a srpy zase rychle zmizely, vidíme nejednou k našemu údivu, že se o řadu církevních staveb s láskou pečuje.

 Známkami této péče jsou často drobné církevní stavby-boží muka, kapličky, křížky a obrázky svatých podél našich cest, na rozcestích, krajích lesa nebo i uprostřed polí. Často ani nevíme,  kdo je nechal postavit nebo kdo na jejich stavbu přispěl. Oživují však naši krajinu a jsou její důležitou součástí. Někdy se poukazuje na souvislost s dávným kultem stromů a pohanským uctíváním bohů žijících ve stromech. Obrázky svatých se věšely na stromy z různých důvodů, někdy jako dík za boží dobrodiní či jako výzva k oslavě Boha, jindy například k uctění památky zemřelého apod. Úlohu stromů poté často převzaly drobné stavby, s prostými lidmi jsou nejvíce  spojena boží muka. Nejčastěji v nich najdeme zobrazení Panny Marie s dítětem, symbol radosti a bolesti všech žen, poměrně častý je také svatý Václav, patron české země. Boží muka se často stavěla v sousedství mohutných stromů nebo byly stromy u božích muk zasazeny. Ještě dnes lze nalézt obrázky přímo na stromech. Příkladem je 24 vysoký dub (obvod kmene 592cm), na němž visí fotografie známé české operní pěvkyně Emy Destinové ( „božské Emy“ ).Původní boží muka bývají velmi stará a byla u nás stavěna již v 15. a 16. století. Později však byla často přestavěna, z některých božích muk se staly zvoničky. Boží muka mají většinou širší podezdívku a nahoře ve výklenku obrázek nebo sošku, dříve často zajímavé dílo vesnického umělce, někdy mívají jednoduchou stříšku nebo řemeslně zručně ztvárněný křížek. Cestou těchto božích muk uvidíme mnoho. Na rozdíl od  božích muk jsou kaple sv.Jana Nepomuka, které uvidíme téměř v každé vesnici, přece jenom výrazem masivní a nucené rekatolizace Čech a výrazem tehdejší církevní politiky. Boží muka však vypovídají o opravdové víře prostého člověka, jako kdyby našinec ani v měnících se společenských zřízeních nikdy uvnitř nepřestal věřit v Boha, který ho slyší a také vyslyší.

 

 

 

Česky Deutsch

Vyhledat v textu

20. 11. Nikola

Zítra: Albert

 Velice děkujeme Nadaci ČEZ za podpoření projektu "Anežka jde do školky".

 logo - Nadace ČEZ.jpeg

 

Naše velké poděkování patří městu Týn nad Vltavou

img.obrazky.cz.jpgza finanční podporu.

 

Zároveň děkujeme

Logo - Temelín.jpg

V rámci projektu Oranžový rok 2016 jsme pro Vás připravili slavnostní otevření nových prostor Obchůdku u sv. Anežky (původní Dobromysl)

 

Dejte nám palec nahoru také na Facebooku

 

I naše nová dílna MERINO se prezentuje na Facebooku.

Podívejte se ZDE

Návštěvnost stránek

464467
TOPlist
foot