Finské zkušenosti ZdeňkaDatum konání:
31.3.2010

foto Finsko Kirsikoti.bmp
Zdeněk Gloz, jeden ze sociálních pracovníků Domova sv. Anežky, absolvoval dvoutýdenní stáž ve finském domově pro lidi s mentálním postižením Kirsikoti. Jaké jsou jeho bezprostřední dojmy a zážitky?

V polovině března jsem dorazil do jezerní oblasti na východu země, do městečka Lieksa. Na vlakovém nádraží již čekala usměvavá paní Raija s obyvateli Kirstikoti, jak se domov jmenuje. Je to domov pro osoby s mentálním postižením s rozvinutými uměleckými schopnostmi. Sídlí uprostřed hlubokých lesů, kde v noci můžete zaslechnout vytí vlků. Uvnitř samé dřevo, krb v každé místnosti, sauna. S paní Raijou tady žije deset lidí, kteří každý den něco tvoří – malují na textil. Jejich výrobky jsou známé v širokém okolí, ať jsme přišli do banky, nebo do obchodu, všude byla nějaká dečka, nebo záclona, kterou vytvořili zdejší obyvatelé. Finové jsou náruživými čtenáři denního tisku a konzumenti kávy, největší pochoutkou je tu lékořice. Když se Vám zasteskne po domově, není problém tady sehnat české pivo – Kozla nebo Plzeň, ale za poměrně vysokou cenu. Pro našince je tam vůbec docela draho. Ale rozhodně bych se tam chtěl ještě někdy podívat.

Stránky domova Kirsikoti
Stránky města Lieksa, u kterého Kirsikoti je


Česky Deutsch

Vyhledat v textu

22. 11. Cecílie

Zítra: Klement

 Velice děkujeme Nadaci ČEZ za podpoření projektu "Anežka jde do školky".

 logo - Nadace ČEZ.jpeg

 

Naše velké poděkování patří městu Týn nad Vltavou

img.obrazky.cz.jpgza finanční podporu.

 

Zároveň děkujeme

Logo - Temelín.jpg

V rámci projektu Oranžový rok 2016 jsme pro Vás připravili slavnostní otevření nových prostor Obchůdku u sv. Anežky (původní Dobromysl)

 

Dejte nám palec nahoru také na Facebooku

 

I naše nová dílna MERINO se prezentuje na Facebooku.

Podívejte se ZDE

Návštěvnost stránek

465145
TOPlist
foot