Návštěva v Písku a hřbitova v AlbrechticíchVe čtvrtek 9. března jsme se rozhodli, že si uděláme výlet do města Písek a cestou navštívíme proslulý historický hřbitov v Albrechticích.

První zastávku jsme uskutečnili v Albrechticích nad Vltavou na hřbitově, který zdobí historické malby v arkádových kapličkách na hřbitovní zdi, které začínají od roku 1841. V letech 1819-1854 zde působil farář Vít Cíza, který přišel myšlenkou jejich vybudování na památku zesnulých. Roku 1841 vznikla první skupina tří maleb a za pět let již byl na hřbitovní zdi vymalován zbytek kapliček. Verše, které se nachází pod malbami, byly původně skládány na zemřelého a většina z nich je od faráře Cízy. Od poloviny 19. století zde začaly větší úpravy, kdy se počet kapliček ustálil na čísle 85. Ovšem vlivem stálého poškozování maleb vlhkostí docházelo k častým opravám i přemalbám. Dále v 70. a 80. letech minulého století byly originální malby zakryty betonovými deskami, které byly přemalovány zcela novými výjevy od autorů Karla Mezery z Týna nad Vltavou a jeho dcery akademické malířky Kláry Šafářové-Mezerové. Roku 2007 obec Albrechtice nad Vltavou převedla tuto kapličkovou zeď od římskokatolické církve do svého majetku a začaly záchranné práce. Roku 2007 bylo provedeno sejmutí novodobých nepůvodních desek a od roku 2008 začaly samotné přípravy, restaurování a rekonstrukce originálních maleb. Díky přispění Jihočeského kraje a Ministerstva kultury byla menší část maleb v roce 2010-2011 restaurována. Největší část restaurování maleb probíhala až v letech 2012 – 2013 díky finanční podpoře ROP Jihozápad a od roku 2008 zde začal působit kolektiv restaurátorů z Prahy a okolí, pod vedením Jitky Musilové z Čerčan.

Po obohacující procházce hřbitovem jsme pokračovali dále, směr Písek. Po příjezdu do města jsme navštívili kamenný most přes řeku Otavu, který je nejstarším dochovaným mostem v Česku. Je postaven v gotickém slohu a jsou na něm umístěny repliky barokních soch a kříže. Pověst praví, že most se neoficiálně jmenuje Jelení, protože ve středověku bylo rozhodnuto, že se bude jmenovat dle prvního, kdo přes něj přejde na druhý břeh Otavy. Ovšem se stalo něco, co nikdo nečekal a prvním chodcem se stal jelen, který přišel z blízkých lesů a tak je dnes most pojmenován podle něho. Přes most jsme přešli na druhý břeh a navštívili korálkárnu, kde jsme nakoupili nové korálky do naší tvořivé dílny. Již se pomalu blížil čas oběda, tak jsme se museli vrátit k autu a odjet zpět do Týna nad Vltavou. Po příjemně stráveném dopoledni jsme se posilnili obědem a vrhli se na úklid jídelny, který realizujeme každý všední den.

 

20170309_092911.jpg


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Česky Deutsch

Vyhledat v textu

23. 9. Berta

Zítra: Jaromír

 Velice děkujeme Nadaci ČEZ za podpoření projektu "Anežka jde do školky".

 logo - Nadace ČEZ.jpeg

 

Naše velké poděkování patří městu Týn nad Vltavou

img.obrazky.cz.jpgza finanční podporu.

 

Zároveň děkujeme

Logo - Temelín.jpg

V rámci projektu Oranžový rok 2016 jsme pro Vás připravili slavnostní otevření nových prostor Obchůdku u sv. Anežky (původní Dobromysl)

 

Dejte nám palec nahoru také na Facebooku

 

I naše nová dílna MERINO se prezentuje na Facebooku.

Podívejte se ZDE

Návštěvnost stránek

450497
TOPlist
foot